Factbook - Faculty and Staff

Titled Professorships, 2016-17

Chair Name Faculty Department
Alabama Power Distinguished Professor Steven M. Halpin Electrical & Computer Engineering
Alumni Distinguished Professor Teaching Psychology William F. Buskist Psychology
Alumni Draughon Professor Kenneth W. Noe History
Alumni Professor Arthur H. Chappelka, III Forestry & Wildlife Sciences
Dawn M. Boothe Anatomy, Physiology & Pharmacology
Donald A. Davis Fisheries, Aquaculture, & Aquatic Sciences
Dong-Joo Kim Mechanical Engineering
F. S. Dobson Biological Sciences
Haroldo E. Toro Pathobiology
Henry W. Kinnucan Agricultural Economics & Rural Sociology
Herbert J. Rotfeld Marketing
Jeffrey S. Katz Psychology
Jeyhoon M. Khodadadi Mechanical Engineering
Joey N. Shaw Crop, Soil & Environmental Sciences
Joseph W. Kloepper Entomology & Plant Pathology
Kelly D. Alley Sociology
Kenneth M. Halanych Biological Sciences
M. C. Newland Psychology
Mary T. Mendonca Biological Sciences
Valentina M. Hartarska Agricultural Economics & Rural Sociology
Virginia A. Davis Chemical Engineering
Vitaly Vodyanoy Anatomy, Physiology & Pharmacology
Wei Wang Industrial & Graphic Design
Yu Lin Physics
Alumni Professor & Chair Mark G. Steltenpohl Geosciences
Alumni Professor & Director Bogdan M. Wilamowski Electrical & Computer Engineering
Alumni Professor & Dwain G. Luce Professor Lisa J. Samuelson Forestry & Wildlife Sciences
Ann Batey Gresham Associate Professor Justin K. Miller Architecture, Planning, & Landscape Architecture
Arthur & Louise Oriole Professor David M. Tillson Clinical Sciences
Atlanta Alumni Professor Scott W. Kramer Building Science
Barkley Endowed Professor Curtis M. Jolly Agricultural Economics & Rural Sociology
Bobby Lowder Professor John S. Jahera, Jr Finance
Boshell Professor Robert L. Judd Anatomy, Physiology & Pharmacology
Brasfield & Gorrie Professor David H. Timm Civil Engineering
Wesley C. Zech Civil Engineering
Breeden Professor Bryan A. Chin Mechanical Engineering
Gerard A. Davis, Jr Industrial & Systems Engineering
Bruno Professor & Department Head Martin A. O'Neill Nutrition, Dietetics, & Hospitality Management
Burt Professor Sushil H. Bhavnani Mechanical Engineering
Chair & Endowed Professor Nannan Liu Entomology & Plant Pathology
Chair & Professor Allyson G. Comstock Art
Charles D. Miller Chair John L. Evans Industrial & Systems Engineering
Charles E. Gavin III Professor & Director Bruce J. Tatarchuk Chemical Engineering
College of Business Advisory Council Professor Chetan S. Sankar Aviation Management & Logistics
Dean & McWhorter Professor Vini Nathan College of Architecture, Design & Construction
Dean & Wells Fargo Professor Billy C. Hardgrave Business Administration
Department Head & Botts Endowed Professor James D. Williams Horticulture
Distinguished University Professor Byron L. Blagburn Pathobiology
Charles C. Lindner Mathematics & Statistics
Dodd Endowed Professor Gary J. Keever Horticulture
Donnellan Professor & Director Thomas S. Denney, Jr Electrical & Computer Engineering
Dozier Endowed Professor Charles H. Gilliam Horticulture
Eminent Scholar Professor David J. Ketchen, Jr Management
Feagin Chair Xing Fang Civil Engineering
Forehand/Accenture Distinguished Professor Alice E. Smith Industrial & Systems Engineering
Fraley Distinguished Professor John W. Saye, Jr Curriculum & Teaching
Fraley Professor James S. Kaminsky Educational Foundations, Leadership, & Technology
George Peake Professor Daowei Zhang Forestry & Wildlife Sciences
Ginn Distinguished Professor & Director Shiwen Mao Electrical & Computer Engineering
Gottlieb Professor James S. Davidson, IV Civil Engineering
Harbert Eminent Scholar & Department Chair David B. Paradice Aviation Management & Logistics
Harbert Eminent Scholar & Professor Jimmy E. Hilliard Finance
Hollifield Professor Marc R. Silverstein English
Hudson Professor Clifton B. Perry Political Science
Huff Eminent Chair & Professor Andrzej S. Nowak Civil Engineering
Huff Professor Dongye Zhao Civil Engineering
Hugh and Loeda Francis Chair & Professor Joseph Majdalani Aerospace Engineering
Human Development and Family Studies Professor Brian E. Vaughn Human Development & Family Studies
Human Sciences Associate Professor Hui Woong Chae Human Development & Family Studies
Humana-Germany-Sherman Distinguished Professor Caroline Dunn Special Education, Rehabilitation, & Counseling
David M. Shannon Educational Foundations, Leadership, & Technology
Humana-Germany-Sherman Distinguished Professor & Acting Department Head Jamie Carney Special Education, Rehabilitation, & Counseling
Humana-Germany-Sherman Distinguished Professor & Assistant Director David D. Pascoe Kinesiology
Ireland Professor Stephen S. Ditchkoff Forestry & Wildlife Sciences
J. O. W. Rash Professor Allen R. Dillon Forestry & Wildlife Sciences
J. Stanley Madkin Professor Steven M. Swidler Finance
J. T. Walter Professor Jianjun Dong Physics
Minseo Park Physics
James B. Davis Professor Adit D. Singh Electrical & Computer Engineering
Jitendra K. Tugnait Electrical & Computer Engineering
James Madison Hunnicutt Associate Professor Rod E. Turochy Civil Engineering
Joe and Billie McMillan Professor & Chair Mario R. Eden Chemical Engineering
Joe W. Forehand, Jr. Professor Jeffrey S. Smith Industrial & Systems Engineering
Joezy Griffin Endowed Professor Ellen N. Behrend Clinical Sciences
John W. Brown Assistant Professor Allan E. David Chemical Engineering
June M. Henton Associate Professor Baker M. Ayoun Nutrition, Dietetics, & Hospitality Management
Lanier Professor Murray D. Jardine Political Science
Leischuck Distinguished Professor Wayne G. Martin Curriculum & Teaching
Leischuck Endowed Professor Marilyn E. Strutchen Curriculum & Teaching
Leonard Peterson Professor Mona M. El Sheikh Human Development & Family Studies
Lowder Distinguished Professor Annette N. Smith Clinical Sciences
Lowder Eminent Scholar James R. Barth Finance
MacFarlane Professor & Director Pradeep Lall Mechanical Engineering
Mary B. Mills Carter Professor Cathleen M. Giustino History
McClure Professor Bruce G. Lockaby Forestry & Wildlife Sciences
McNair Professor David M. Bevly Mechanical Engineering
McWane Professor Hareesh V. Tippur Mechanical Engineering
Robert N. Dean, Jr Electrical & Computer Engineering
Mountain Spirit Foundation Professor & Director Anton K. Schindler Highway Research Center
Nuclear Power Technology Associate Research Professor Lewis N. Payton Mechanical Engineering
Pennington Associate Professor Sean Gallagher Industrial & Systems Engineering
Philpott WestPoint Stevens Eminent Scholar Paula R. Backscheider English
Philpott WestPoint Stevens Associate Professor Andres Carrano Industrial & Systems Engineering
Jakita N. Owensby Thomas Computer Science & Software Engineering
Philpott WestPoint Stevens Professor Jorge Valenzuela Industrial & Systems Engineering
Privett Professor Rex K. Rainer, Jr. Aviation Management & Logistics
Professor & Eminent Scholar Robert G. Richey, Jr Aviation Management & Logistics
Quina Professor & Chair Jeffrey C. Suhling Mechanical Engineering
R. Hugh Daniel Professor P. M. Robinson College of Architecture, Design & Construction
Redd Associate Professor Selen Cremaschi Chemical Engineering
Reynolds Family Professor Fa Dai Electrical & Computer Engineering
Robert B. Cook Professor Ming-Kuo Lee Geosciences
Sanders Associate Professor Elizabeth A. Lipke Chemical Engineering
Scharnagel Professor James M. Barbaree Biological Sciences
Shumack Endowed Professor Harry G. Ponder Horticulture
Solon & Martha Dixon Endowed Professor Hanqin Tian Forestry & Wildlife Sciences
Taylor Professor Duane M. Brandon Accounting
Thomas Walter Center Associate Professor Daniel D. Butler Marketing
Thomas Walter Professor Polapragada K. Raju Mechanical Engineering
Tim Cook Associate Professor Richard F. Sesek Industrial & Systems Engineering
Torchmark Professor Avery M. Abernethy Marketing
Ulm & Alumni Professor Tin-Man Lau Industrial & Graphic Design
Uthlaut Chair & Dean Christopher B. Roberts Engineering Administration
Uthlaut Family Associate Professor William R. Ashurst, Jr Chemical Engineering
W. Allen & Martha Reed Associate Professor Paula F. Peek Consumer & Design Sciences
W. Allen and Martha Reed Associate Professor & Chair Brian S. Thurow Aerospace Engineering
W.T. Smith Professor Everett D. Martin, Jr Special Education, Rehabilitation, & Counseling
Walt and Virginia Woltosz Professor Jin Wang Chemical Engineering
Roy J. Hartfield Aerospace Engineering
Watson Professor & Chair N. H. Narayanan Computer Science & Software Engineering
Wayne T. Smith Distinguished Professor Peter A. Hastie Kinesiology
Wayne T. Smith Distinguished Professor & Director Mary E. Rudisill Kinesiology
Wayne T. Smith Professor & Dean Betty L. Whitford Education Administration
Wiatt Professor & Director of the Rural Studio Andrew Freear Architecture, Planning, & Landscape Architecture
Wilborn Associate Professor Salman Azhar Building Science
Wilborn Professor Paul W. Holley Building Science
William P. Molette Professor Holly R. Ellis Chemistry & Biochemistry
Wilson Family Professor Brian J. Gibson Aviation Management & Logistics
Woltosz War Eagle Motorsports Professor Peter D. Jones Mechanical Engineering
Last updated: 08/15/2018